Oct 30, 2026 השאר הודעה

904L לעומת 254SMO: שני השלבים בסולם הכלוריד שמחליטים על שירות מי הים

לכל פלדת אל חלד יש טמפרטורה ורמת כלוריד שבה היא מפסיקה להיות אל חלד ומתחילה להיות אנודת הקרבה. עבור 316L המגבלה הזו מגיעה מוקדם; עֲבוּר904L זה מגיע מאוחר יותר; עֲבוּר254SMOזה מגיע הרבה יותר מאוחר.

 

שלושת הכיתות אינן יריבות - הן שלבים בסולם, ותפקידו של המהנדס הוא לדעת איזה שלב השירות דורש בפועל. מאמר זה משווה בין שני השלבים העליונים שהקונים מבלבלים לרוב:904L (UNS N08904), סוס העבודה 4.5% מוליבדן של מפעל כימי, ו254SMO (UNS S31254), 6% מוליבדן סופר-אוסטניטי שנבנה עבור מי ים וחובות הכלוריד הגרוע ביותר.

 

ההבדל הוא לא סיפור שיווקי - הוא כתוב בכימיה, במספר ההתנגדות לבורים וטמפרטורת הבור הקריטית, והמאמר הזה קורא את השורות האלה עבורכם.

 

הכימיה שמפרידה ביניהם

אֵלֵמֶנט 904L (N08904) 254SMO (S31254) מה משתנה
כְּרוֹם 19.0 - 23.0 19.5 - 20.5 רמת כרום דומה
נִיקֵל 23.0 - 28.0 17.5 - 18.5 904L נושא הרבה יותר ניקל
מוליבדן 4.0 - 5.0 6.0 - 6.5 הצעד המכריע - 1.5-2% יותר מו
חַנקָן ~0.10 מקסימום 0.18 - 0.25 254SMO משתמש בחנקן כאלמנט חוזק וסרט
נְחוֹשֶׁת 1.0 - 2.0 0.5 - 1.0 904L נושאת נחושת לעמידות חומצה
פַּחמָן 0.020 max 0.020 max גם דל פחמן וגם בטוח לריתוך

 

שתי אפשרויות עיצוב מפרידות בין הציונים. 904L מוציאה את תקציב הסגסוגת שלה על ניקל ונחושת - נוסחה מותאמת להפחתת חומצות ושירות כימי כללי. 254SMO מוציאה אותה על מוליבדן וחנקן - נוסחה מותאמת למתקפת הכלוריד שניקל לא מפסיק. כאשר צינור חייב לשבת במי ים חמימים, מוליבדן וחנקן הם המרכיבים הנחשבים, וזו הסיבה ש-254SMO נולד כדרגת מי ים ו-904L כדרגת צמח כימי.

 

מספר התנגדות הגלילה (PREN)

הקיצור בתעשייה של עמידות לכלוריד הוא המספר המקביל להתנגדות בור: PREN=%Cr + 3.3 x %Mo + 16 x %N. מיושם בכימיה בינונית:

צִיוּן מוליבדן PREN (טווח טיפוסי) דרגת קורוזיה
316L 2.0 - 3.0 24 - 26 כימיקל כללי, כלורידים עדינים
904L 4.0 - 5.0 34 - 38 מפעל כימי, כלורידים בינוניים
254SMO 6.0 - 6.5 42 - 46 מי ים, חובת כלוריד חמורה

 

הצעד מ-904L ל-254SMO הוא בערך חצי מגודל הצעד מ-316L ל-904L, אבל זה הצעד החשוב ביותר בפועל: הוא חוצה את הסף שבו מי ים חמים וזרמי תהליך מזוהמים כלוריד מפסיקים להיות הימור. בבדיקות פיתול סטנדרטיות (ASTM G48, כלוריד ברזל), טמפרטורת הפיתול הקריטית של 254SMO עומדת באופן מדיד על 904L - סוג של מרווח שהופך מרווח בדיקה של עשר שנים למרווח של עשרים שנה.

 

השוואה מכנית (ערכי צינור)

נֶכֶס צינור 904L צינור 254SMO הערות
חוזק מתיחה 490 MPa דקות 650 MPa דקות 254SMO חזק יותר ב-30%.
חוזק תפוקה 0.2% 220 MPa דקות 300 MPa דקות חנקן עושה את העבודה
הַאֲרָכָה 35% דקות 35% דקות שניהם רקיעים

 

פער החוזק הוא סיבה נוספת לכך ש-254SMO זוכה בחובת מי ים מעבר לקורוזיה: עבור אותו לחץ, הקיר יכול להיות דק יותר, מה שמקזז בחלקו את המחיר הגבוה יותר לטון בקו המוגמר.

 

תקנים וייעודים

פָּרִיט 904L 254SMO
UNS N08904 S31254
ייעוד EN 1.4539 1.4547
תקן צינור ASTM B673 (ללא תפר) ASTM A312 / A269
תקן צלחת ASTM A240 ASTM A240
שם מסחרי נפוץ 904L / Sandvik 2RK65 254SMO (סימן מסחרי, Outokumpu)

 

904L הוא ייעוד של סגסוגת ניקל (ה-N ב-N08904 משקף את הכימיה העשירה בניקל שלו) בעוד ש-254SMO הוא ייעוד אל חלד אוסטני - הבחנה שאינה משפיעה על דבר בסדר הטחנה אך מסבירה מדוע שתי הדרגות חיות במשפחות סטנדרטיות שונות.

 

בחירה ביניהם: כלל ההכרעה

  • מפעל כימי עם חומצה גופרתית או זרחתית, כלורידים בינוניים - 904L, ותכולת הנחושת שלו עוזרים בהפחתת החומצות
  • מי ים חמים, צינורות ימיים והתפלה - 254SMO, שבו PREN ו-CPT מחליטים על חיי השירות
  • מחליפי חום מזוהמים עם כלוריד עם חריצים ומשקעים - 254SMO, כי התקפת חריצים היא המקום שבו נגמר השוליים של 904L
  • חובות רגישות לעלות מתחת לסף בור - 904L נותרה הבחירה החסכונית לשלב העליון

 

הערות ריתוך לשתי הכיתות

  • 904L: ריתוך עם חומר מילוי בעל סגסוגת יתר כגון ERNiCrMo-3 (סוג 625) כדי לשמור על אזור הריתוך בחוזק האב או מעליו
  • 254SMO: השתמש בחומר מילוי תואם 254SMO או ERNiCrMo-3 עבור הפעולות המאכלות ביותר - לעולם אל תרד למילוי מסוג 316
  • שניהם דלי פחמן, כך שאין חימום מוקדם ואין PWHT; בקרת כניסת חום וטמפרטורת מעבר
  • עבור צרורות צינורות מי ים, טהר את שורש הריתוך והמלפפון החמוץ לאחר הייצור כדי לשחזר את הסרט

 

השורה התחתונה

904L ו-254SMO לא מתחרים על אותה עבודה - הם שני שלבים מכוונים באותו סולם כלוריד. קנה 904L למפעל כימי שבו חומצות, לא כלורידים, קובעות את מצב הכשל. קנה 254SMO במקום שבו כלורידים חמים, מי ים או גיאומטריות של חריצים קובעים אותו. פער המחירים ביניהם הוא אמיתי, וכך גם עלות הכשל בבחירת השלב התחתון בשירות הלא נכון. קרא את ה-PREN, הפעל את בדיקת G48 ותנו לטמפרטורת הפעולה להחליט.

שאלות נפוצות

ש: האם 254SMO תמיד טוב יותר מ-904L?
ת: לא. 254SMO זוכה בתשלום של כלוריד ומי ים, אבל904Lנושא יותר ניקל ונחושת, המסייעים בהפחתת חומצות ושירות כימי כללי. הבחירה הנכונה תלויה במצב הכשל של החובה בפועל.

 

ש: מה בעצם אומר PREN לקונה?
ת: זהו אינדקס השוואתי של עמידות בבור, לא ערובה. 254ה-PREN של SMO של 42-46 לעומת 34-38 של 904L מנבא ביצועים טובים יותר בבדיקות כלוריד סטנדרטיות, אבל היסטוריית השירות וטמפרטורת הפעולה עדיין קובעות את הסדר.

 

ש: האם ניתן לרתך 904L ל-254SMO?
ת: כן, עם חומר מילוי בעל סגסוגת יתר כגון ERNiCrMo-3. מתכת הריתוך הופכת לאיבר הסגסוגת הגבוהה ביותר של המפרק, המהווה את הכיוון הבטוח לחיבורים לא דומים.

 

ש: האם254SMOנירוסטה דופלקס?
ת: לא. זהו ציון סופר-אוסטני אוסטני לחלוטין. החוזק הגבוה שלו נובע מחיזוק תמיסת חנקן מוצק, לא משלב פריטי.

 

ש: איזה תקן מכסה צינור 904L?
ת: צינור 904L ללא תפרים מסופק ל-ASTM B673, והצלחת לצינור ASTM A240. 254SMO מכוסה על-ידי ASTM A312/A269 והצלחת על-ידי ASTM A240.

צור קשר עכשיו

 

 

שלח החקירה

whatsapp

טלפון

דוא

חקירה